Wypowiedzenie umowy o pracę – czy składać odwołanie?
Opublikowano

Wypowiedzenie umowy o pracę - czy składać odwołanie?
Opublikowano 05 czerwca 2025

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika – radcy prawnego ?
Wypowiedzenie umowy o pracę to jedna z najczęstszych form zakończenia stosunku pracy, zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika. Choć jest to procedura regulowana przepisami Kodeksu pracy, w praktyce często dochodzi do sytuacji, w których wypowiedzenie bywa niezasadne lub wręcz niezgodne z prawem. W takich przypadkach pracownik ma prawo złożyć odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę i domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania.
Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę? Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron stosunku pracy, które po upływie określonego czasu (okresu wypowiedzenia) prowadzi do rozwiązania umowy o pracę. W zależności od rodzaju umowy (na czas nieokreślony, określony, próbny) i stażu pracy, okres wypowiedzenia może wynosić nawet trzy miesiące.
Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?
Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, jednak każda ze stron musi przestrzegać określonych zasad. Pracodawca ma obowiązek uzasadnić wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony i skonsultować je z organizacją związkową, jeśli taka działa w zakładzie pracy. Wypowiedzenie może być złożone m.in. z powodu:- likwidacji stanowiska pracy,
- naruszenia obowiązków pracowniczych,
- niewystarczających kwalifikacji lub wyników pracy,
- reorganizacji firmy.
Kiedy warto odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?
Pracownik ma 21 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia na złożenie odwołania do sądu pracy. Warto to rozważyć, jeśli wypowiedzenie:- nie zawierało uzasadnienia lub nie zgadzamy się z przyczyną uzasadnienia,
- zostało wręczone z naruszeniem przepisów (np. wypowiedzenie złożone kobiecie w czasie ciąży lub w okresie ochronnym),
- miało charakter dyskryminacyjny lub odwetowy,
- opierało się na nieprawdziwych lub niesprawiedliwych przesłankach.
Pamiętaj! Radca prawny potrzebuje czasu na analizę sprawy, przygotowanie pozwu, przygotowania odpowiednich wniosków procesowych, w tym o dopuszczenie dowodu z dokumentów i zeznań świadków.
Czy warto skorzystać z pomocy prawnika?
Sprawy z zakresu prawa pracy, a szczególnie te dotyczące odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, bywają skomplikowane i wymagają odpowiedniego przygotowania. Właściwe sformułowanie pozwu, zebranie dowodów, ocena zasadności działań pracodawcy – to tylko niektóre z kwestii, którymi należy się zająć. Korzystając z pomocy radcy prawnego:- zwiększasz swoje szanse na skuteczne odwołanie od wypowiedzenia,
- otrzymujesz profesjonalne wsparcie na każdym etapie sprawy,
- minimalizujesz stres związany z postępowaniem sądowym.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Autor wpisu: Radca prawny Wojciech Zabrocki
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Magister prawa oraz magister międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Magister prawa oraz magister międzynarodowych stosunków gospodarczych.
0 komentarzy